Aprilia Caponord 1200 Rally

4 Mart 2020/ Hobilerim

Aprilia Caponord 1200 Rally
Aprilia Caponord 1200 Rally

Ekim 2019’dan beri yeniden aşka düştüm…

Tam da doğum günümde onu görmüş 11 Ekim’de gidip almış ve 13 Ekim’de de İzmir e getirmişim. Bugün 4 Mart 2020 ve ben anca bu coşkuyu yazmaya fırsat bulabildim.

Aldığımdan beri neredeyse soluksuz 6000 km yol yapmışım ve hala keyfine doyamadığım Aprilia Caponord 1200 Rally için yazacak çizecek o kadar çok şey var ki!

Haydi Buyrun…

En başına dönecek olursak; 2014 yılından beri aklımda olan yeni kasa 2015 yılında Caponord Türkiye olarak gerçekleştirdiğimiz Uludağ kampımızda dönemin Distribütörü Ferco’nun getirdiği Aprilia Caponord 1200 ler ilk sürüşte farklılığını kampa katılan tüm Capocanlara hissettirmişti.

Bu sürüşte sadece Caponord 1200 Travel Pack’i deneyimleyebilmiştik. Rally versiyon kampa getirilmesine rağmen teste çıkarılmaması (plaka olmayışından) bizi kızdırsa da keyifli sohbet, kamp ateşi ve ikram edilen sucuk ekmekler derken nasıl olsa bir gün buluşacağız Rally diyerek kampı tamamlamıştık.

Sonraki sene yani 2016’da İstanbul’da yaşadığım dönemde çok sevdiğim dostlarımla önceki motorum BMW R1200GSA ile Şile Teke Ağva gezi keyif sohbet diye yola çıktık.

Gezi esnasında eski bir Capocan olarak turdaki dostlarımda 1200 Rally olunca istek yapmama gerek kalmadan Rally sürüş için bana verildi.

GSA’dan inip Rally’e bindiğimde çoğu BMW aşığının asla anlayamacağı bir coşku ortaya çıktı ve tüm hissiyatım değişti. Bunu tabi ki 2 ayrı makinede 2003 ABS’siz ve 2004 ABS’li versiyon olmak üzere toplamda 8 sene 150 bin KM Caponord ETV1000 kullanmış biri olarak yaşadığımın gelip geçici bir halüsinasyon olduğunu düşünenler oldu tabi ki 🙂 olmadı değil ama bu ne bir halüsinasyon ne de mazinin verdiği bir aşk kıpırtısı değildi…

Evet tabi ki anılarımın depreştiği bir gerçek ama paylaştığım dönemde video içine 7.ci dk da yaptığımız sürüş sonrası kritiklerlerini özellikle eklemiştim ki o anki hissiyatımı sanırım çok çok iyi özetliyor.

Bu arada tabi ki 2006 model bir GSA’da olmayan bir çok teknolojiye sahip 1200 Rally, ayrıca GSA 99bg Rally ise 125bg di yaşadığım coşkunun ana sebebi de aslında buydu. Güç, Tork ve bisiklet hissiyatı veren bir Rally vardı altımda, keyfe gelmemek mümkün değildi…

Teknoloji demişken o kısmı biraz açayım bir çok kullanıcı bunları bilmiyor ve halen en teknolojik markanın BMW olduğu düşünülüyor. ( Bu arada en teknoloji yüklü makinenin Ducati MS Enduro olduğunu da ekliyeyim.) 2020 model BMW 1200 ve 1250 GSA’da bile yolu okuyup otomatik süspansiyon ayarı yapan bir sistem yok. (Dyna sistemi sizin ön ayarlarınızla birlikte yaptığınız ayarla sürüşünüzü tamamlıyor.) Eğer hatalı bilgi edinmediysem hali hazırda bir tek 2020 KTM 1290 ADV S’te yakın özellikte bir süspansiyon sistemi var, fuarda özellikle detaylarını sormuştum onun da henüz sadece semi auto olarak entegre edildiği söylendi. Yanılmıyorsam bu bir etik kural ve anlaşmalarla sabit yani yeni bir patentli teknoloji üretildiğinde diğer markalar ancak 5 sene sonra bunu kendi modellerinde kullanabiliyorlar.

Bahsettiğim teknoloji aDD (Aprilia Dynamic Damping) yani yolu okuyan sürüş dinamiklerinizi izleyip kararlar alarak süspansiyonu otomatik olarak ayarlayan bu sisteme ait bilgileri resmi videodan da görebilirsiniz.

Bu teknoloji ile rakiplerine en az 2 gömlek fark atan Aprilia; BMW’nin bir süre önce Paralever Telelever çıkışına da cevap vermiş oldu. BMW bu teknoloji ile hem frenleme konusunda hem de yol tutuş ve viraj hakimiyetinde tüm markaların açık ara önüne geçmişti. Aprilia’nın bu atağından sonra tüm GS’çilerin dilinden düşmeyen bu argümanında yanına artık ciddi bir rekabetçi gelmiş oldu.

Bu yeni patentli teknolojiye ait bilgileri yazımın ilerleyen aşamalarında iyice detaylandıracağım…

Fiyat Performans konusunda sanırım herkesin hem fikir olabileceği; bu makinenin eline su dökebilecek 2020 itibari ile ne bir marka ne de bir model açıkçası ara ara bulamıyorsunuz. Şöyle bir yakın geçmişe doğru baktığımızda 2015’te Aprilia; Türkiye’deki Caponord 1200 Rally satış fiyatını 19.000 Eur olarak belirlemii, fakat alıcısına ilk sene 16.500 Eur dan ikinci senesinde ise 14.500 Eur dan ulaşmıştı.

Aprilia Caponord 1200 Rally‘yi sıfır olarak alıp halen kullananlar keyif almaya devam ediyorlar. Ama bilinçsiz dönemlerinde Rally’sini ikinci elde çok uygun rakamlara verenler şanssızlıklarına yanarken, gerçekten de oldukça uygun rakamlara sahiplenenler ise şanslarına şükreder oldular diyebiliriz. Çünkü ikinci elde o dönem euro 3.2 iken 50-60 bin TL bandında olan 1200 Rally piyasası, hem dolar euro farkı hem de piyasadaki Aprilia algısının son yıllarda değişmesi ile çıkış trendine geçen bu model için 2020 pandemi dolar euro uçuşu ile birlikte 100 bin bandını geçti. (Mayıs 2020) Piyasaya 19.000 eur etiketle rakipleri ile boy ölçüşen Capo1200Rally hala gerçek ederinin altında… Düşünenler için kaçırılmayacak fırsat Capo Riders ve Caponord Türkiye grubunda sizleri bekliyor… Grup içinde alıp satılan yani aslında ona aşık olacak yeni sahibine geçen bu özel makineler için dışarıdan gözler piyasada hiç gitmeyen makine olarak lanse etmeye devam ediyorlar…

2020 Motosiklet Fuarı ile birlikte herkesin ortak düşüncesi rakamların uçtuğu yönünde olmuştu. Bu segmentte rekabete girmiş 3-4 markanın çıkardığı son kasa makineleri tek tek detaylıca inceleme fırsatı buldum. 2013 yılında Travel Pack street touring (ön 17 arka 17 jant) olarak üretime başlayan Aprilia Caponord 1200 Enduro sınıfından gelen yoğun baskıya dayanamarak Offroad yeteneklere sahip (ön 19 arka 17 tel jant) Rally versiyonunu 2015 yılında üretime soktu. Ve sadece 2 sene üretimde kalan Aprilia bir önceki Caponord yani ETV1000 sonrasında da 5 sene öncesinden bu segmentte de var olacağını göstermiş oldu. Aprilia yeni dönemde nasıl bir plan çizeceğini henüz bilmiyoruz. Makyaj mı yapacak yoksa diğer rakipleri gibi 1250 ya da 1290 gibi Euro normlarına uygun farklı bir makine mi geliştirecek merakla bekliyoruz. Son edindiğim bilgilere göre Aprilia 2021 yılında Caponord 660 ile sürpriz yapacağı söyleniyor.

2015 ve 2016 yıllarında üretilen Caponord 1200 Rally kullanıcıları özellikle benim gibi teknoloji sever kullanıcılar tarafından Ekran (Dashboard) her ne kadar full dijital bir gösterge paneli olsa da rakipleri ile karşılaştırıldığında düşük not alan Aprilia yeni kasa için mi yoksa makyaj için mi fabrikaya girecek, sanırım bu durum yine bizim baskılarımız sonucunda ortaya çıkacaktır.

Her ne kadar kısa aralıklarla üretim yapsa da Aprilia yılların getirdiği deneyim ve teknolojisini Caponord 1200’de herkes için erişilebilir hale getirdi. Kullanım kolaylığı, sürüş kabiliyeti ve güvenilirliği için benzersiz bir elektronik sistemle yeniden kendinden çok söz ettirecek imzalar attılar. Çoklu harita sistemi (Ride by Wire), yolu okuyan ve sürüş stilinizi gözlemleyip bu dinamiklere göre kararlar alarak süspansiyonu otomatik olarak ayarlayan Otomatik Süsyansiyon Sistemi (aDD), Hız Sabitleme Sistemi (aCC), Çekiş Kontrol Sistemi (aTC) ve iki kanallı ABS sistemleriyle ön plana çıkan Caponord 1200 size teknoloji ve keyfi sonuna kadar veriyor olacak.

Sehayat İçin Mükemmel Motosiklet

Caponord 1200; teknoloji, eğlence ve konfor açısından Aprilia’nın en iyi modellerinden birisidir ve günümüzün pek çok motosikletçisinin beklediği spor ve konfor arasında mükemmel bir denge noktasına sahiptir. Seyahat etmek, eğlenmek ve günlük kullanım için mükemmel bir motosiklettir. Çift silindirinden gelen güçlü motoru sayesinde şehir dışında hızlı ve eğlenceli, dikkatle incelenen ergonomik düzen ve hava akışından korunma sayesinde tur sırasında hem binici hem de yolcu için son derece rahattır. Aprilia Caponord 1200 şu anda mevcut olan en eksiksiz ve sofistike elektronik kontrol sistemi paketine sahiptir. Bu özel olarak tasarlanmış, kullanımı kolay teknolojisi sayesinde konforu optimize eder, güvenliği ve eğlenceyi arttırırken sürücünün motosikletle olan hissiyatından hiçbir şekilde ödün vermez.

Camiaya Yeni Standartlar

Naked motosiklet dünyasına etkili bir giriş yapan Tuono V4 R ile ve yeni milenyumun en iyi süper motorunu, süper hızlı RSV4’ü yarattıktan sonra Aprilia, sokak enduro segmentinde de silinmez bir işaret bırakmayı ve özel bir hedef elde etmeyi hedeflemiş. Spor ve konfor arasında mükemmel bir denge yakalamış. Her durum için mükemmel motosiklet hedefi olan Caponord 1200 ile tanışmalısınız. Gelişmiş ve hafif şasisi ile şehirde kolay kullanım ve çeviklik, kırsal alanda hızlı ve eğlenceli, sofistike elektronik yönetimi ve cömert çift silindirli motoru sayesinde özellikle dikkat çeken sürücü ve yolcu için rahat ergonomik detay ve rüzgar tüneli şekil çalışmaları sayesinde rüzgara karşı mükemmel koruma sağlar.

Caponord, Aprilia için yeni bir isim değil: 2001’de tanıtılan ilk ETV 1000 Caponord, alüminyumdaki çift kirişli şasi ve 998 cc 98 HP çift silindirli motor gibi ayırt edici unsurlara sahip, sokak enduro konseptinin gelişmiş bir yorumunu temsil etti, her ikisi de açıkça spor türevleri. On yıldan fazla bir süre geçti ve bu arada Aprilia motosiklet teknolojisi ileriye doğru sıçradı: Olağanüstü şasi inşa etme konusundaki meşhur kabiliyet, her zaman en üst düzey yarışta kazanılan deneyim sayesinde elektronikte birinci sınıf beceri ile birleştirildi. daha sonra yol yasal modellerinde kullanılacak Aprilia çözümleri için maksimum araştırma ve geliştirme merkezi bunun kanıtı, özel ekipman (RbW, ABS, aTC, aCC, aDD) ve güç dağıtımı, özellikle 1200 V2 motorunun torku, güç çıkışı ve sürüş keyfi açısından maksimum düzeye çekmek için tamamen yenilenmiştir. Motosikletçilerin ihtiyaçları ve arzuları da değişti, her zamankinden daha fazla ilgi çeken, her kullanım koşulunda büyük memnuniyet sağlayabilen Caponord 1200, motorcuların yeni ihtiyaçları ile Aprilia’nın teknolojik becerileri arasında bir buluşma noktası olmayı hedefliyor.

Caponord 1200 Rally Tasarım

Her tip yolda tek motosiklet konseptinin kapsamı genişliyor. Yeni telli tekerlekleriyle – ön tarafta 19 inç – Aprilia Caponord 1200 Rally her türlü zemin için uygun lastiklerle baş etmeniz gereken yol yüzeyi tipi ne olursa olsun her türlü yere ulaşım sağlayabilir. Aprilia Caponord 1200 Rally, sürücünün sürüş tarzını, yük miktarını ve yol yüzeyi şartlarını tespit ederek ayarları otomatik ve gerçek zamanlı olarak değiştirebilen sofistike ADD yarı aktif süspansiyon sistemiyle (dört patentli) çok daha kullanışlı bir kullanım vaat ediyor. Tek patent sahibi Aprilia’dır ve Noale markasının Aprilia’nın dört yılda beş kez dünya şampiyonu olduğu Superbike şampiyonası gibi üst düzey yarışları kazanarak elde ettiği elektronik çözümler alanındaki kapsamlı deneyiminden ilham almaktadır. Aprilia Caponord 1200 Rally modelinde standart olarak gelen elektronik emniyet ve sürüş konforu paketine 3 ayarlı çekiş kontrolü (devre dışı bırakılabilir), Ride-by-wire çoklu harita, seyir kontrolü ve ABS (devre dışı bırakılabilir) eşlik ediyor.

Yeni Aprilia flagship modelinin turing ve macera kabiliyeti hiçbir ödün vermeden yolcu taşımayı dahi sağlayan geniş ve sağlam sert yan çantalarla vurgulanıyor.  Caponord 1200‘ün “premium” versiyonu olan Rally el korumaları, büyük, yükseklik ayarlı ön cam, geniş yan siperler ve ek LED sis lambaları gibi Aprilia tarzının tipik güçlü, üçlü ön far düzenine eşlik eden sınıfında benzeri olmayan standart donanımlara sahip…

Tamamen yenilenen grafiklere motorun ve gövdenin üzerinde üst kısma ait üç renk düzeniyle (Giallo (Sarı) Dune, Verde (Yeşil) Army ve Grigio (Gri) Safari) uyumlu yepyeni boya işi eşlik ediyor. Renklerin hepsi mat olup yeni Aprilia Caponord 1200 Rally’nin çok daha kişiye özel ve eksiksiz olmasını sağlayan yenilikçi PMP multimedya platformu gibi bu model için özel olarak tasarlanan ve geliştirilen  çok çeşitli aksesuarlar bulunuyor.

Şık bir gövdeyle bütünleşen ve İtalyan tasarımının tipik özelliklerini taşıyan Caponord 1200 sportif doğası stilistik özelliklerde açıkça kendini belli eder. Artık klasikleşmiş olan Aprilia “bakışları” da Caponord 1200’ü tam olarak karakterize eder. Çok sayıda rüzgar tünelinin konumu, sürücünün ve yolcunun rüzgara karşı vazgeçilmez korunmasına özellikle dikkat edilerek, en iyi aerodinamik penetrasyonu sağlamak yüksekliği ayarlanabilir ön camla harika bir konfor sunar. En iyi korumayı sağlayacak şekilde tasarlanmış el koruyucuları ve etkileyici grenaj profili, Caponord 1200’ün şasisini tamamlıyor. Aprilia’dan beklenen kararlılık ve hassasiyetin temel özelliklerini garanti eden Caponord 1200 sportif tutku ve konforlu seyahat arasındaki mükemmel bir dengeyi temsil eder…

Dik ve rahat sürüş pozisyonu, uzun yolculuklar sırasında yorulma hissiyatını minimuma indirecektir. Alkantara kumaşı ve zarif dikişiyle zenginleştirilmiş sürücü koltuğu, rahatlatıcı bir hissiyata sahiptir ve yerden sadece 840 mm yüksektedir. Sürücünün dururken motorunun tam kontrolünü almasını sağlar. Yolcunun rahatlığı için sürücü ve yolcu koltuğu ayrı ve ileriye doğru kaymayı önleyecek şekilde şekil verilmiştir. Ayrıca tutunma için sağlam ve rahat bir tutuş dizayn edilmiştir.

İnce duvarlı hafifleştirilmiş benzin deposu ile hem ağırlıkta bir azalma hem de boyutları ile sürücü içinde mükemmel diz pozisyonunu sağlandı. 24 litrelik kapasite ise uzun mesafeli sürüşler için de ekstra yol yapabilme sağlamış oldu.

Düşük seviyede konumlandırılmış egzoz sistemi, ses ve boyutu ile de tasarımda önemli ölçüde farklılıklar yaratıldı.

Caponord 1200 Rally Donanım

Standart Donanımlar

 • Sürücü seçimine izin veren üç haritalı Ride-by-wire gaz (Spor, Turing ve Yağmur)
 • İki kanallı ABS (devre dışı bırakılabilir)
 • Üç seviye ayarlı ATC (Aprilia Çekiş Kontrolü) (kapatılabilir)
 • ADD (Aprilia Dinamic Damping) – yolu “okuyan”, sürücünün sürüş tarzını tanıyan ve süspansiyon ayarını otomatik olarak değiştiren bir sistem
 • ACC (Aprilia Seyir Kontrolü)
 • Yan Çantalar
 • Ayarlanabilir Büyük Ön Cam
 • El Korumaları
 • Yan Siperler
 • LED Sis Lambaları
 • Tel Jantlar ve 120/70R19 (ön) ve 170/60R17 (arka) lastikler

Teknik Detaylar

 • 90 ° V çift silindir;
 • Performans: 8.250 rpm’de maksimum güç 125 HP; 6.800 rpm’de maksimum tork 11.7 kgm;
 • Düşük devirde üretilen güç miktarını artıran strok oranı;
 • Maksimum yanal kompaktlık için ofset silindirleri;
 • Karma zincir / dişli valfi zamanlama sistemi ve silindir başına dört valf ile tahrik edilen çift eksantrik mili;
 • Akışkan ancak tam güç çıkışı için çift kıvılcım ateşlemesi;
 • Her gaz kelebeği gövdesi için iki gaz kelebeği gövdesi ve çift çok delikli enjektörlerle entegre elektronik yakıt enjeksiyonu;
 • Buji pabuçlarına entegre çubuk bobinler;
 • Çift oksijen sensörlü üç yollu katalitik konvertör;
 • Hidrolik debriyaj.
 • 690W akım jeneratörü ile çeşitli elektrikli aksesuarlara da sorunsuzca güç verebilir.

Aprilia, 2007 yılında Shiver 750 ile tanıtılan elektronik tip hızlandırıcı olan Ride-by-Wire sistemi sayesinde motor ECU’su ile mükemmel bir şekilde iletişim kurarak, düşük RPM’de sarsıntısız, orta RPM’de aşırı duyarlı ve yüksek RPM’de kayıpsız güç elde etmek için gücü güç çıkış aralığının her noktasında mümkün olan en iyi şekilde yönetir.

Sürücünün motosiklet hareket halindeyken bile seçebileceği üçlü haritaları (Yağmur, Touring ve Spor) ile Caponord 1200, olası her duruma ve tercihe anında adapte olabilen üç farklı kişiliğe sahip bir motosiklete sahip olma imkanı sunar. Sürücü sadece gaz kelebeğini kapatmalı ve istenen ayarı seçmek için bir düğmeye basmalıdır.

SPOR: Agresif bir sürüş tarzını karşılamak için duyarlı ve doğrudan güç çıkışı ile maksimum performans.

TUR: Maksimum güç spor haritası ile aynıdır, ancak sürüş daha akıcı hale gelir. Günlük sürüş veya tur için uygundur.

YAĞMUR: zayıf kavrama koşullarında maksimum kontrol ve güvenliği garanti etmek için güç 100 HP ile sınırlıdır.

ABS ve çekiş kontrolü (aTC) her ikisi de devreden çıkarılabilir ve her ikisi de Caponord 1200’de standart ekipmanlardır. İki kanallı ABS sistemi özellikle hassas bir şekilde kalibre edilmiştir. Spor sürüşünde şasi potansiyelinden tam olarak yararlanmasına izin verir. en yoğun frenleme işlemlerinde bile kaygan yüzeylerde maksimum güvenliği garanti ederken. aTC (Aprilia Çekiş Kontrolü), sıradan RSV4 üzerindeki Aprilia Performance Ride Control (aPRC) sisteminden türetilen, Aprilia tarafından her türlü yüzeyden maksimum kavrama elde etmek için tasarlanmış ve ince ayarlanmış, sürücüyü verebilen özel çekiş kontrol sistemidir. aynı zamanda güvenliği artıran mükemmel sürüş güveni. 3 kontrol seviyesi, farklı sürüş stilleri ve asfalt koşullarına göre ayarlanabilir:

Seviye 1: Saf bir spor sürüş deneyimi için, tüm eğlence ve adrenalin.
Seviye 2: şehir ve tur için uygundur ve genel olarak motorun herhangi bir rotadaki gücünü kullanır.
Seviye 3: Düşük kavrama yüzeyleri gibi zorlu durumların güvenliğini sağlamak, tam kontrol altında kalmak için idealdir.

Caponord 1200, aDD (Aprilia Dinamik Sönümleme)

aDD (Aprilia Dinamik Sönümleme), Aprilia tarafından geliştirilen ve teknoloji, verimlilik ve güvenilirliğin söz konusu olduğu küresel düzeyde motorsikletçilikte referans noktası olan dört patentle korunan dinamik süspansiyon sistemidir. APRC’den sonra, RSV4 ve Tuono V4’ü donatan elektronik sistemlerin son derece sofistike “paketi”, Aprilia bir kez daha motosikletlere uygulanan elektronik alanında öncü olduklarını ve maksimum güvenilirliği garanti etmek için otomotiv bileşenlerini kullanan süspansiyon sistemini tanıttığını gösteriyor: geniş geliştirme olanakları ve çeşitlendirilmiş uygulamalar sayesinde geleceğe bir adım daha atmış oldu.

ADD sistemi, yol yüzeyindeki çukurların motosiklete ilettiği enerjiyi ölçer ve çerçeve üzerindeki ivmeleri en aza indirmek ve dolayısıyla konforu en üst düzeye çıkarmak için hidrolik çatal kalibrasyonunu ve amortisörü gerçek zamanlı olarak ayarlar. Herhangi bir çatal ve amortisör çalışma frekansında maksimum performans elde etmek için, aDD, iyi bilinen skyhook ve hızlanma odaklı sönümleme algoritmalarının ilkelerini birleştiren patentli bir “konfor odaklı” algoritma kullanır.

Konforun yanı sıra, sürücünün eylemlerine doğrudan bağlı olan diğer yazılım stratejileri sayesinde sürülebilirlik de optimize edilir ve güvenlik artırılır. Aslında, sistem sürüş aşamalarını (hızlanma, gaz kelebeği serbest bırakma, frenleme, sabit gaz) tanır ve ayarlama aralığında özel hidrolik kalibrasyon eğrilerinin tanımlanmasına izin veren bir başka patent sayesinde temel çatal ve amortisör ayarlarını yapar.

Sistemin yüksek hassasiyeti, otomotiv dünyasından türetilen ve çatal ve amortisör uzatma hızının maksimum doğrulukla ölçülmesini sağlayan bir dizi sensöre emanet edilmiştir. Bu alanda Aprilia, bir basınç sensörü kullanarak çatal uzatma hızını ölçmek için eşsiz bir çözüm patentini almıştır.

Piyasada bulunan elektromekanik kalibrasyon süspansiyon sistemlerinde sürücü, süspansiyon kurulumunu değiştiren bir elektrik motorunu etkinleştirmek için gidon üzerinde bir düğmeye basar. Aprilia ADD dinamik yarı aktif süspansiyon sisteminde ise sürücünün tek yapması gereken bir ayar ya da başka bir ayar seçme kaygısı olmadan sürmektir.

Dijital gösterge panelinde simgelerle belirtilen, önceden tanımlanmış 4 ayrı yükleme seçeneceği mevcut Elektriksel olarak ayarlanabilen yerleşik bir arka amortisörle; sadece sürücü, sürücü ve yolcu, sürücü ve yan çantalar, sürücü, yolcu ve yan çantalar şeklinde ayar yapılabilir.

Bu kısımdaki en çarpıcı özellik ise Aprilia patentine sahip, otomatik ön yük kontrol modudur. Bu seçenek belirlendikten sonra, sistem motosikletin yükünü kendisi yakıt, sürücü, yolcu, bagaj vb. tüm ağırlığı algılayabilir ve ön yükü otomatik olarak motosikletin doğru dengelenmesi için optimum değere ayarlayabilir.

ACC (Aprilia Cruise Control)

Aprilia Hız Sabitleyici, gaz kelebeği kontrolüne dokunmadan, yukarı ve aşağı inişlerde bile istenen hızın ayarlanmasına ve korunmasına olanak tanır. Sürücü, fren / debriyaj Hız Sabitleyici komutlarından herhangi birine dokunursa otomatik olarak devreden çıkar ve uzun otoyol güzergahlarında çok kullanışlıdır, çünkü yakıttan tasarruf sağlar ve sürüş yorgunluğunu minimuma indirir.

Caponord 1200 gösterge paneli tamamen dijitaldir. Hız göstergesi, devir sayacı, toplam ve iki yol kilometre sayacı, yakıt seviyesi ve soğutma suyu sıcaklığını birleştirir. Ayrıca seçilen bir haritalama göstergesi (S, T, R) ve amortisör elektrikli yay ön yükü göstergesi vardır. Takılı vitesin yanı sıra aTC seviye ayarı ve ısıtmalı tutma yeri çalışması da belirtilir. Yan taraftaki gösterge ışıkları yelpazesi, yakıt rezervi uyarı lambasını ve ABS, aTC ve aCC etkinleştirme / devre dışı bırakma göstergelerini içerir.

Caponord 1200 Rally Teknik Özellikler

Motor TipiAprilia 2 silindirli, 4 zamanlı boyuna 90° V-çift motor, çift üstten kam milli ve karma zincirli/dişli sistemli, silindir başına dört sübaplı Ride By Wire ve 3 motor haritası (Spor, Gezi, Yağmur)
Emisyon StandardıEPA, CARB
Motor Hacmi (cc)1197 cc
Silindir çapı x strok (mm)106.0 mm x 67.8 mm
Sıkıştırma Oranı4 / 12.0+/-0.5:1
Yakıt SistemiElektronik enjeksiyon
Maks. Güç (kW @ dev/dak)125 Hp (92 kW) @ 8.000 dev/dak
Maks. Tork (Nm @ dev/dak)115 Nm @ 6,800 dev/dak
AteşlemeElektronik enjeksiyon
ÇalıştırmaElektrikli
Elektronik Yönetim
Ayrı ayrı devre dışı bırakılabilir gelişmiş çekiş kontrolü (ATC) ve kilitlenme karşıtı sistem (ABS)
ŞanzımanMT6
Vites Aralıkları1 > 14:36 / 2 > 17/:32 / 3 > 20:30 / 4 > 22:28 / 5 > 23:26 / 6 > 24:25
Güç AktarımıZincirli
Ön SüspansiyonTamamen ayarlanabilir Sachs 43 mm baş aşağı çatal.Hidrolik sekme damperi ve basınçlı damper; ADD (Aprilia Dinamik Damper) ile elektrik kontrol
Arka SüspansiyonSachs dinamik tekli amortisör.Yay ön yükleme ve hidrolik sekme damperi ve basınçlı damper; ADD (Aprilia Dinamik Damper) ile elektrik kontrol
Ön FrenBrembo 4 pistonlu radyal tek gövdeli kaliperler. Ø 320 mm paslanmaz çelik yüzer çift disk. Metal örgülü fren boruları.
Arka FrenBrembo tek pistonlu kaliper . Ø 240 mm paslanmaz çelik disk. Metal örgülü fren borusu.
Boyutlar (UxGxY) (mm)2280 mm x 1575 mm x 1475 mm
Lastik Aralığı1564 mm
Sele yüksekliği (mm)840 mm
Ön Lastik Ölçüleri120/70 R19
Arka Lastik Ölçüleri170/60 R17
Yakıt kapasitesi (lt)24 litre – 5 yedek yakıt
Ağırlık (kg)238 kg

Capo 1200 Rally aşkıyla yazılmış bir yazım…

Geçtiğimiz sene yani 2019 Ekim’de karşıma çıkan bir fırsat ile bende artık bir Caponord 1200 Rally sahibi oldum.

Motorumu 2016 Model Yamaha Tracer 900 ile takasa girerek aldım. İyi ki de böyle bir fırsat karşıma çıkmış ve iyi ki de almışım.

Hem Caponord Türkiye gibi harika bir grubun kurucusu olduğumdan ETV1000 sonrası yeniden gruba dönmem için sürekli baskı yiyor olmamdan Hakan Karael gibi muhteşem bir dostun gel artık geriye söylemlerinden ve böylesine dikkat çeken harika bir tasarıma sahip olan ADD teknolojisiyle camiada büyük bir atılıma imza atan bir motora sahip olduğum için açıkçası keyfim son derece yerinde…

Yaşadığımız bu pandemi günlerinde sokağa çıkma yasağı haricinde yakaldığı her fırsatta yola çıkıyor olmanın verdiği hazzı hele ki böylesine karantina günlerinde sıkılan bir motorcu için ne derece paha biçilemez olduğunu anlatmama gerek yoktur sanırım.

Tracer 900’ümü İzmir’de sürekli şehir içi kullandığımdan, ara sırada da olsa yakın şehir dışlarına gidip geldiğimden uzun soluklu kullanma fırsatım hiç olmamıştı. Önüme Capo1200 alma fırsatı geçtiğinde bunu deneyimlediğimde nasıl bir makineye bindiğimi de anlamış oldum.

Tracer 900 ile İzmir’den istanbul’a yaptığım yolculukta 3 saat kadar sonra motor üzerinde “artık bu yol bitsin” dediğim ender makinelerden biridir Tracer 900… Gerçekten çok sert bir makine olduğunu üzerinde oturduğunuz 3 saat sonra size net olarak belli ediyor. Selesi için kesinlikle airhawk/wildass benzeri bir ürün ya da tamamen söküp yeniletip jel bir sele yaptırmalısınız. İzmir içindeki ve yakın çevre gezilerdeki tüm kullanmlarımda bana keyif vermişti. Sonuçta şehir içi kullanımı için oldukça ideal olan küçük güçlü atak yapısı sayesinde kullanıcılarını mutlu edecektir. Kafa sallama problemini arada sırada gösterse de uzun yolda beni bu kadar şaşırtacağı hiç aklıma gelmezdi.

İstanbul’a varıp hemen Caponord 1200’ün yanında soluğu aldım. Çevresinde dolanırken biz kez daha aşka yelken açtığımın farkındaydım. Sabırsızlıkla yola koyulmak istiyordum. Hemen notere giderek satış işlemlerimizi gerçekleştirdik. Sigortacılarımızla evrak paylaşımları sonrası gelen onayla ilk iş İstanbul’daki dostlarıma bir görünüp soluklanıp az biraz dinlenip İzmir’e yola çıktım.

Daha ilk km.lerden beri konforunu bana gösteren bu güzel makine otoban sürüşünde Cruise Control’le birlikte aşkın dorukları oldu. Artçı kısmına geçip motorun kendi gidişini dengesini gücünü gördüğümde işte budur demiştim. yok denecek kadar az viraj olduğundan yanılmıyorsan 80 küsür km. ellerim arkada artçı koltuğunda dinlenerek geçtiğim otoban sürüşünde kulağımda müziğin verdiği coşkuyla kenara geçip mutluluk dansı ettiğim şu video sanırım bazı şeyleri size anlatacaktır.

Evet biraz deli yanlarım olduğunu söyleyenler var. Özellikle bana Psikoljik Deli 😀 diyenler de yok değil. İ. Levent Karacan seni de anmadan geçmeyeyim dedim. 😉

İzmir’de şehiriçi sürüşlerimde neredeyse her çıktığımda gözleri üzerine çekmesinin haricinde verdiği güç hissiyatı, sollamaya çıktığımdaki her vites ve devirde verdiği torku, oturaklı gidişi ve sürüş keyfi ile her turumda bana keyif vermeye devam ediyor…

Zaman buldukça yazıma kaldığım yerden devam edeceğim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*